Халқи тоҷик дар тӯли таърихи тӯлониаш бисёр абармардони фарҳангу тамаддун ва нобиғагони илму маърифатро ба дунё овардааст, ки бо осори ҷовидонаашон на танҳо ба халқу кишвари худ хизматҳои бузурги пурарзиш анҷом додаанд, балки дар рушду нумӯи илму фарҳанг ва тамаддуни ҷаҳонӣ саҳми босазо гузоштаанд. Яке аз чунин абармардони таърих, сиёсатмадори маъруфи халқи тоҷик, олим ва мутафаккири бузурги Шарқ, Қаҳрамони Тоҷикистон академик Б. Fафуров аст, ки тамоми умри бобаракати худро ба хизмати халқу Ватан бахшидааст.

Ташаккули миллати тоҷик, парвариши эҳсоси волои якдиливу ягонагӣ дар сокинони Тоҷикистон, таҳқиқу омӯзиши таърихи халқу миллат ва муайян кардани саҳми он дар тамаддуни башарӣ ҳадаф ва мароми зиндагии ин абармард буд. Таълифи китоби «Тоҷикон» аз бузургтарин хизмате ҳаст, ки мавсуф барои миллати тоҷик кардааст.

Бо мақсади арҷгузорӣ ба таърихи пурифтихори миллати тоҷик, омӯзиши амиқу ҳамаҷонибаи корномаҳои шоистаи ниёгони халқамон дар тӯли таърих, тақвияти ҳисси худогоҳӣ ва худшиносии миллӣ, эҳёи ҳофизаи таърихӣ ва ба ҳамин роҳ шинохти беҳтари нақши миллати куҳанбунёду фарҳангсолори тоҷик дар рушди тамаддуни инсоният, ки бо далелҳои раднопазир ва бо такя ба сарчашмаҳои илмиву таърихӣ дар китоби мондагору пурарзиши академик Бобоҷон Ғафуров «Тоҷикон» бо ташаббуси бевоситаи Асосгузори сулҳу ваҳдати миллӣ – Пешвои миллат, Президенти Ҷумҳурии Тоҷикистон муҳтарам Эмомалӣ Раҳмон ба ҳар хонадони тоҷик ин асари арзишманди таърихӣ ройгон тақсим карда шуда, ҳамзамон ба хотири боз ҳам ҷалб намудани шаҳрвандони кишвар тибқи амри Сарвари давлат озмуни ҷумҳуриявии ««Тоҷикон» — оинаи таърихи миллат» дар соли 2023 ба ифтихори 115-солагии академик Бобоҷон Ғафуров  доир мегардад.

Ҷиҳати дар сатҳи баланд доир шудани озмуни мазкур тибқи дастури роҳбарияти Донишкадаи политехникии Донишгоҳи техникии Тоҷикистон дар шаҳри Хуҷанд даври донишкадавии озмун дар сатҳи баланд доир шуда, 27 нафар донишҷӯён ва 3 нафар устодон  ба даври ниҳоии донишкадавӣ роҳхат гирифтанд.

Ҳайати ҳакамон ба донишу малака ва ҳифизаи иштирокдорон баҳои воқеӣ доданд. Ҳамин тавр ба даври сеюми озмун ду нафар устодон -     Дадоҷонов Хушдил Бахтиёрҷонович, ассистенти кафедраи сохтмони факултети сохтмон ва нақлиёт, Ашӯров Сайёд Абдуқаюмович, омӯзгори калони кафедраи автомобилҳо ва идоракунии нақлиёти факултети сохтмон ва нақлиёт рохҳат гирифтанд. Дар байни донишҷӯён холҳои бештарро Аминзода Абдусаттор Рӯзибоевич,       курси 3, ихтисоси 70.02.01 та-сохтмони саноатӣ ва шаҳрвандӣ, Шокиров Пайравҷон Мақсудҷонович курси 1, ихтисоси 700101 та-саноати маҳсулоти сохтмонӣ ва таркибӣ, Бобозода Билоли Ҷӯрабой, курси     2, ихтисоси 400101 та- таъмини барномавии  технологияи иттилоотӣ, Шокиров Комилҷон Ғуломҷонович курси 1, ихтисоси 700101 та- саноати маҳсулоти сохтмонӣ ва таркибӣ, Ашрапов Умарҷон Давронҷонович, курси 1, ихтисоси 250107ра, иқтисодиёти идора дар корхонаҳо       ба даст оварданд.