Бахшида ба 145 - солагии зодрӯзи Қаҳромони миллат, сардафтари адабиёи муосири тоҷик, аввалин академики Академияи миллии илмҳои тоҷик  Садриддин Айнӣ дар китобхонаи Донишкадаи политехникии Донишгоҳи техникии Тоҷикистон дар шаҳри Хуҷанд бо дастгирии Раёсати донишкада  аз тарафи кафедраи забони давлатӣ ва ҷомеашиносӣ чорабинии маърифатӣ  гузаронида шуд.

Мудири кафедраи мазкур Муаттара Раҳматова оид ба таълифоту эҷод ва рӯзгори Садриддин Айнӣ маълумоти муфассал дода, зикр дошт, ки дар масири давлатдории тоҷикон нақши Садриддин Айнӣ ҳамчун олим, адабиётшинос, таърихнигор хеле назаррас аст. Маҳз ин абармарди таърихӣ асолат забон ноби тоҷикӣ, адабиёти ғании онро дар аввали садаи бист ба аҳли олам шуҳратёр кард.

Сипас донишҷуени курси 1,  гуруҳи 40.01.02 та, 40.01.01 рб, 08.01.01 та аз эҷоди нависанда шеърҳо қироат карданд, роману повестҳояшро шоиста муаррифӣ карданд.

Ёдкарди нависанда дар донишкада  идома дорад.