Давоми санаҳои 19-23 ноябри соли равон, дар муддати  5 рӯзи корӣ, дар ДПДТТ ба номи академик М.С.Осимӣ дар шаҳри Хуҷанд семинар дар мавзӯи “Технологияи пухтани маҳсулотҳои нонӣ” баргузор мегардад.

Санаи 19 ноябр, дар нахустин рӯзи кории семинар меҳмонони олиқадр, намояндагони ширкатҳои гуногуни истеҳсолкунандаи орд ва маҳсулотҳои нонӣ ширкат варзиданд. Намояндагони ширкатҳо меҳмони донишкада гашта, дар лабораторияе, ки маҳз барои пухтани маҳсулотҳои нонӣ пешбинӣ шудааст, таҷрибаҳо мегузаронанд. Ҳамчунин, мудири кафедраи “Агротехнология ва маҳсулоти хӯрока” Комилова Д., сардори лабороторияи кафедра  Раҳмонова Ҷ, донишҷӯёни курси 4-уми ихтисоси 49.01.01 Мираҳматова М. ва Назиров Ф. ширкат варзида истодааст.

Меҳмонон ва ширкаткунандагони семинарро кормандони Шуъбаи робитаҳои хориҷии донишкада Мақсудов Ш., Набиев Д., Ҳакимов Д. дар сатҳи баланди меҳмоннавозии тоҷикон пешвоз гирифта, кори семинарро оғоз намуданд. Баъди шиносоӣ бо ҳайати иштирокчиёни семинар таҷҳизотҳое, ки бо дастгирии барномаи GIZ лабораторияи маҳсулотҳои нонии донишкада ҷиҳозонида шудааст, намоиш дода шуд.

Намояндаи лоиҳаи GIZ Франс Холраҳер доир ба таҷҳизотҳои муосири нонбарорӣ тариқи намоиши слайд баромад намуда, ҳозиринро ба 4 гурӯҳ барои кор бо 4 таҷҳизоти нав ҷудо намуд.

Баъдан иштирокчиёни семинар ба лабораторияи нави истеҳсоли маҳсулотҳои нонӣ сафарбар шуда, аз рӯи дастурамал таҷҳизотҳо, аз ҷумла тафдон барои пухтани маҳсулотҳои нонӣ, таҷҳизот барои нигоҳдории он, тарозуи сенсорӣ, осиёи лабораторӣ ва ченкунии намӣ, таҷҳизоти ченкунии миқдори афтишро насб карда, бо маҳсулотҳо таҳлил гузарониданд.

Дар пешравии равобити донишкада бо лоиҳаҳои гуногуни хориҷӣ саҳми Шуъбаи робитаҳои хориҷӣ бисёр назаррас аст, зеро ҳамкориҳои дуҷонибаи хориҷӣ вусъат ёфта, самараҳои он хеле хуб арзёбӣ гардида истодааст.

Бояд гуфт, ки таҳлил, муқоиса ва хулосабарории таҷрибаҳо дар лаборатория санаи 20 ноябр баргузор гардида, боз навгониҳои дигар дар пеш аст. Аз рафти семинар ва навгониҳои он давоми ҳафта маълумоти бештар хоҳем дод.